Coraz większa popularyzacja odnawialnych źródeł energii przyczyniła się do powstania rozwiązań pozwalających na jej bezpieczne i efektywne magazynowanie. Oczywiście większość prądu produkowanego przez fotowoltaikę zostaje użytkowana przez bieżące potrzeby budynku, jednak w okresie nasłonecznionym pobór jest zdecydowanie wyższy a zimą niższy, co wymusza konieczność jego przechowywania.

Czym jest magazyn energii?

Posiadając instalację fotowoltaiczną w systemie on-grid, użytkownik musi odprowadzać nadwyżkę do Zakładu Energetycznego, skąd może pobrać maksymalnie 80%. Magazyny energii to rozwiązaniem tego problemu, gdyż są one całkowicie niezależne od sieci elektrycznej, a prąd zgromadzony w akumulatorze możemy wykorzystać w dowolnym zakresie, kiedy tylko chcemy.

Korzyści magazynu energii są widoczne gołym okiem, jednak sama możliwość wykorzystania całości uzyskanej energii nie jest jedyną zaletą. W praktyce niezależne przechowywanie oznacza całkowite usamodzielnienie energetyczne budynku, gdyż magazyn energii kompatybilny z instalacją fotowoltaiczną to brak konieczności jej przyłączenia do elektrowni. Jest to tym bardziej korzystne, kiedy nasza nieruchomość jest narażona na częste awarie energetyczne, które dzięki posiadaniu własnego akumulatora nie wywołają żadnych nieprawidłowości czy uszkodzeń systemu.

Na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze akumulatora jest jego optymalna współpraca z fotowoltaiką. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na pojemność magazynowania, a także moc, sprawność i głębokość rozładowania. Ważne jest również zdecydowanie się na rozwiązanie od sprawdzonego producenta, oferującego wieloletnią gwarancję żywotności.

Pod terminem pojemność kryję się maksymalna ilość przechowywanej energii. Jest to ważna kwestia, jednak nowoczesne magazyny energii zapewniają możliwość ich rozbudowy poprzez przyłączenie szeregowo kilku akumulatorów. Dzięki temu w przypadku wzrostu zapotrzebowania na przechowywanie prądu użytkownik może to zrobić w prosty i nieinwazyjny sposób.

Zwrócić uwagę powinniśmy przede wszystkim na moc znamionową magazynu energii, czyli ile prądu może dostarczyć bateria w danym momencie. Jeśli zależy nam na stałym zasilaniu wszystkich urządzeń w budynku, od pompy ciepła po lodówkę, warto zdecydować się na magazyn energii o dużej mocy.

Głębokość rozładowania jest ściśle powiązana z zapotrzebowaniem nieruchomości na energię elektryczną. Magazyny energii różnią się od siebie w zależności od wyboru producenta i konkretnego modelu, jednak najczęściej maksymalny poziom rozładowania wynosi 90%. Jeśli więc posiadamy baterię o pojemności 15 kWh, to musimy pamiętać o zachowaniu 1.5 kWh – w innym wypadku możemy uszkodzić urządzenie lub ograniczyć jego sprawność.

Żywotność magazynu energii

To jak długo magazyn energii będzie działał, uzależnione jest od parametrów urządzenia, a także integracji z fotowoltaiką i wyboru firmy. Większość rozwiązań posiada bardzo zbliżone parametry, jednak materiał wykorzystywany w czasie produkcji może się znacznie różnić, a dodatkowo istotne jest nieprzekraczanie poziomu głębokości rozładowania.

Jeśli baterie są kompatybilne, a użytkownik postępuje zgodnie z zaleceniami, to żywotność oscyluję najczęściej w granicy 15-20 lat. Jednak producenci wychodzą z coraz nowszymi technologicznie rozwiązaniami, stale usprawniając możliwości magazynów energii, co przekłada się na dłuższą pracę nowych modeli.

Jak dbać o magazyn energii?

Niedoprowadzenie do rozładowania magazynu energii jest bardzo ważną kwestią, jednak niejedyną w kontekście możliwości przedłużenia żywotności baterii. W celu utrzymania prawidłowej pracy akumulatora przez dłuższy czas wymagana jest regularna konserwacja, a także wykonywanie przeglądów okresowych.

Chronić akumulator możemy jednak na kilka sposobów. Użytkownik powinien zwrócić uwagę na zakres pracy przy wysokiej i niskiej temperaturze. Kiedy pojawiają się silne mrozy, koniecznie trzeba zwiększyć napięcie ładowania, pamiętając przy tym o jego zmniejszeniu w momencie ponownego wzrostu temperatury urządzenia. W przypadku wyższych temperatur powinniśmy mieć na uwadzę to, aby nie przekraczać 30°C.

Czy warto zdecydować się na inwestycję?

Nie ma możliwości, by odpowiedzieć jednoznacznie: tak, warto zainwestować w magazyn energii. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zapotrzebowanie budynku, a także ewentualne problemy z dostawami 80% nadwyżki z Zakładu Energetycznego, czy częstymi awariami sieci. Magazyn energii oznacza całkowitą niezależność i w wielu przypadkach odpowiednio dobrany pod instalację potrafi zwiększać jej opłacalność i komfort użytkowania. Jednocześnie inwestycja oznacza dłuższy czas zwrotu za fotowoltaikę, jednak w wielu sytuacjach możliwość pobierania energii z akumulatora w dowolnym momencie jest niezbędna i warta swojej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *